اخبار

۳۸ گیگاوات رشد ظرفیت در صنعت مرکزداده با هوش مصنوعی مولد

۳۸ گیگاوات رشد ظرفیت در صنعت مرکز داده با هوش مصنوعی مولد
۳۸ گیگاوات رشد ظرفیت در صنعت مرکزداده با هوش مصنوعی مولد

۳۸ گیگاوات رشد ظرفیت در صنعت مرکزداده با هوش مصنوعی مولد

مارک گانزی (Marc Ganzi) مدیرعامل شرکت دیجیتال‌بریج (DigitalBridge) که در حوزهٔ سرمایه‌گذاری زیرساخت دیجیتال فعالیت می‌کند، معتقد است هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به بازار خدمات‌دهندگان حوزهٔ فیبر و مخابرات و بازار مرکزداده صدها میلیارد دلار پول بیاورد و در صنعت مرکزداده ۳۸ گیگاوات جای رشد ظرفیت جدید باز کند.

از گزارش درآمدِ سه‌ماههٔ دوم سال ۲۰۲۳ شرکت دیجیتال‌بریج، چنین برمی‌آید که بازار زیرساخت دیجیتال در حوزهٔ هوش مصنوعی مولد ممکن است از بازار خدمات ابری پیشی بگیرد. بازار خدمات ابری اکنون ۳۰۰ میلیارد دلار در سال است و ۱۳ گیگاوات ظرفیت دارد.

۳۸ گیگاوات رشد ظرفیت در صنعت مرکز داده با هوش مصنوعی مولد

او می‌‌گوید: «در ده سال گذشته ابر عمومی (Public Cloud) محرک ساخت و اجارهٔ فضا در بازار مرکزداده بوده و ظرفیت را ۱۳ گیگابایت افزایش داده است. اما اکنون برای هدایت هوش مصنوعی و رساندن شبکه به وضعیتی که پیش‌بینی می‌کنیم لازم است، به نظر ما ظرفیت باید ۳۸ گیگاوات دیگر رشد کند. این نشان می‌دهد که ما تازه در اول کار هستیم.»

نیاز به آموزش مدل‌های هوش مصنوعی در این تغییر، تقاضا برای ظرفیتِ تأسیسات بزرگ‌مقیاس (LSC) را صدها مگاوات افزایش خواهد داد. همچنین برای عرضهٔ این مدل‌ها به مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاری در فیبر و رایانش لبه‌ای (Edge) را افزایش خواهد داد.

«اکنون می‌بینیم که تقاضای خدمات‌دهندگان ابری برای ظرفیت فیبر نوریِ درون‌شهری (Metro Fiber) افزایش می‌یابد که بسیار بیشتر از قبل است. باید توجه کرد که در این کار همهٔ شبکه مهم است؛ نه فقط مرکزداده. زیرا هوش مصنوعیِ نسل بعدی به‌شکل محلی (Edge) اجرا خواهد شد.»

شرکت خدمات مالی TD Cowen ماه گذشته اعلام کرد که بازار صنعت مرکزداده در ایالات متحده، در پی افزایش تقاضای هوش مصنوعی (AI)، رکورد اجارهٔ فضا را شکسته است.

تهیه‌شده در باشگاه مراکزداده. منبع:

Generative AI is a 38GW data center opportunity, says DigitalBridge CEO Marc Ganzi (August 09, 2023)

خبرهای مرتبط:

ـ وضعیت مرکزدادهٔ درون‌سازمانی در میانهٔ رشد سریع خدمات ابری

ـ گزارش «دیتاسنتر هاوک» دربارهٔ وضعیت بازار مرکزداده در جهان

ـ افزایش ازکارافتادگی تأسیسات مرکزداده بر اثر مشکلات زنجیرهٔ تأمین

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *