انتخاب سردبیر تماشاخانه مرکزداده

تکنولوژی های خنک کنندگی نوآورانه در دماهای بالاتر مراکز داده را امن نگه میدارد

به هر میزان قدرت پردازشی کامپیوترها و سرورها افزایش پیدا میکند به همان اندازه تولید گرمای بیشتری میکنند. و مدیران مرکز داده به دنبال فن آوری خنک کننده نوآورانه ای برای امن نگه داشتن تجهیزات خود، زمانی که مرکز داده در دمای بالایی در حال کار است، هستند.

 تکنولوژی نسبتا جدید در بازار چرخ آنتالپی (enthalpy wheel) است.

که  در آن هوای خارج و داخل مرکز داده با هم ترکیب نمیشوند. چرخ آنتالپی منحصرا برای محیط های با چگالی بالا و دمای پردازشی بالا مناسب است، چرا که زمان اجرای آن برای پاسخ به نوسانات ، سریع است.

با توجه به اهمیت میزان مصرف انرژی، یافتن راه هایی برای صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت انرژی دارای اهمیت بسیاری است. یکی از راه های صرفه جویی در مصرف انرژی ، بازیافت انرژی هدر رفته ناشی از تهویه مرکز داده است. این مسئله سال هاست که مورد توجه کشورهای توسعه یافته است به طوری که با استفاده از تهویه های بازیافت انرژی، از خروج حرارت تولید شده در زمستان و نیز از ورود حرارت بیرون به داخل در تابستان، تا حد امکان جلوگیری می کنند. یک نوع از تهویه های بازیافت انرژی، چرخ های آنتالپی است که در دو نوع چرخ حرارتی و چرخ انرژی ارائه شده اند. چرخ های حرارتی تنها دما را بازیابی می کنند در حالیکه چرخ های انرژی علاوه بر دما، رطوبت را نیز بازیابی می کنند.

enthalpy wheel

smallwheel

چرخ انتقال حرارت ، در تراکم 40،000 وات در هر کابینت تست شده است و نسبت به آب سرد بسیار سریع تر در مقابله با منابع حرارتی عمل میکند. چرخ می تواند در کمتر از یک ثانیه در دمای 70 درجه یا کمتر ، واکنش نشان دهد. در دماهای بالاتر، یک سیستم خنک کننده هوا برای چرخ برای در نظر گرفته می شود که 20 فوت قطر و 3 فوت ضخامت و دارای چرخش 1 تا 3 دور در دقیقه است.

adiabatic-panels-citrus

adiabatic-cooler

رویکرد دیگر در پاسخ به تراکم های بالای پردازشی ، ساخت مراکز داده در آب و هوای خشک است. در آب و هوایی که رطوبت هوا کم است میتوان از خنک کننده بی دررو (Adiabatic cooling) استفاده کرد. در این فن آوری آب سرد در معرض هوای خشک قرار میگیرد ، که پس از تبخیر شدن باعث کاهش درجه حرارت آب می شود. خنک کننده های آدیاباتیک در آب و هوای خشک در مناطق بیابانی با رطوبت کمتر30 درصد، از جمله در شمال غربی اقیانوس آرام استفاده می شود.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *