اخبار

استاندارد رک Open19 v2 برای مرکزداده با سرمایش مایع

استاندارد رک Open19 v2 برای مرکز داده با سرمایش مایع
استاندارد رک Open19 v2 برای مرکزداده با سرمایش مایع

استاندارد رک Open19 v2 برای مرکزداده با سرمایش مایع

مؤسسهٔ SSIA (پیمان زیرساخت سازگار با محیط زیست و توسعه‌پذیر)

گروه SSIA ویرایش دوم استاندارد رک Open19 را منتشر کرد. این ویرایش تدوین شده است تا در مرکزداده برای رک‌هایی که با سرمایش با مایع (Liquid Cooling) و توزیع برق ۴۸ ولت DC و دیگر ویژگی‌های پیشرفته کار می‌کنند، رویکرد استاندارد فراهم کند. این رویکرد دربرگیرندهٔ استانداردی است برای سرمایش با مایعِ سرورهای رک‌پایه (Rack-mounted)، به‌همراه راهکاری در دسترس (Native) برای برق ۴۸ ولت که به‌گفتهٔ آن‌ها کارآمدتر از راهکار سنتی برق ۱۲ ولت است.

ویرایش جدید استاندارد رک Open19 برای مرکز داده با سرمایش مایع

مؤسسهٔ SSIA (پیمان زیرساخت سازگار با محیط زیست و توسعه‌پذیر) در سال ۲۰۱۶ با نام Open19 group تأسیس شد. آن‌ها در اوایل امسال نام خود را به SSIA تغییر دادند.

آقای می ترونگ (My Truong) رئیس SSIA که هم‌زمان مدیر ارشد فناوری اکوئینیکس (Equinix) نیز هست می‌گوید: «در Open19 تمرکز اصلی بر این است که در شکل سخت‌افزار، چنان سازگاری‌ای به دست آید که به توسعهٔ نوآوری در این زمینه کمک کند.»

استاندارد Open19 مشخصات فنی معماری سیستم و اتصالات درون رک را دربرمی‌گیرد. آقای ترونگ توضیح می‌دهد که اتصالات بخش سرمایش به‌شکلی طراحی شده‌اند که حتی دو سیستم ناسازگار هم بتوانند با یکدیگر کار کنند. در Open19 اتصالات سوپاپ‌دار (Valved Connectors) برای کار با مایع به‌خوبی محکم تعریف شده‌اند تا بشود اتصالات سازندگان گوناگون را به آن‌ها وصل کرد. در عین حال آن‌ها همچنین می‌توانند با سیال‌های گوناگون کار کنند؛ چنانکه می‌توان دستگاه سرمایش سرور GPU را با سیستم سرمایش دیگری عوض کرد.

در بخش مشخصات توزیع برق نیز اتصالات مانند بخش سرمایش، سازگار طراحی شده‌اند. بدین ترتیب کار کردن با توزیع برق ۴۸ ولت آسان‌تر می‌شود؛ بدون اینکه استفاده‌کننده را گرفتار یک سازندهٔ مشخص کرده باشد.

SSIA با نام اولیهٔ Open19 در رقابت با پروژهٔ Open Compute فیس‌بوک (OCP) شکل گرفت که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده بود. آن‌ها در سال ۲۰۱۶ با ارائهٔ استاندارد رک جایگزینی که مکمل Open Rack فیس‌بوک بود شروع به کار کردند. استاندارد Open19 را ابتدا برای عرضه‌کنندگان مقیاس‌بزرگ (Hyperscaler) طراحی کرده بودند. سپس Open19 که در لینکدین توسعه می‌یافت، هدفش را شرکت‌های کوچک و متوسط قرار داد؛ ازجمله شرکت‌‌های مخابراتی (Telcos) و خدمات اشتراک مکانی (Colocation). درحالی‌که فیس‌بوک می‌خواست در استاندارد OCP طراحی رک را ۲۱ اینچی کند، Open19 می‌خواست در همان رک ۱۹ اینچی نوآوری کرده باشد. Open19 در سال ۲۰۲۱ در بنیاد لینوکس ادغام شد و اهداف خود را به سایر حوزه‌های بهره‌وری مرکزداده گسترش داد.

استاندارد رک Open19 v2 برای مرکز داده با سرمایش مایع

آخرین ویرایش Open19 به اتصال سرمایش با مایع استاندارد، راهکار برق ۴۸ ولت DC، همچنین امکان پشتیانی از ظرفیت نسل‌های آیندهٔ توان مصرفی (Power Density) پرداخته است. SSIA در اعلامیه‌ای توضیح می‌دهد: «ویرایش اول Open19 طراحی شده بود تا رک‌ها بسیار انعطاف‌پذیر و با نیاز هر مشتری و هر رک جداگانه سازگار باشند؛ طوری که برای کاربرد فوق مقیاس (Hyperscale)، الزامات بهره‌وری و هزینه را با راهکاری یکپارچه فراهم کند. تکیهٔ ویرایش دوم بر ویژگی سازگار بودن اتصالات برق و سرمایش است؛ با تأکید بر تبدیل و توزیع برق کارآمدتر.»

شرکت اکوئینیکس (Equinix) که آقای ترونگ رئیس SSIA در آنجا مدیر ارشد فناوری است، به‌تازگی اعلام کرده است سرمایش مستقیم به تراشه (DTC) را در بیش از ۱۰۰ مرکزدادهٔ خود، مطابق با ویژگی‌‌های ویرایش دوم Open19 عرضه خواهد کرد.

تهیه‌شده در باشگاه مراکزداده. منبع:

SSIA publishes Open19 v2 platform specification for liquid cooled data center racks (December 12, 2023)

The open source Open19 v2 specs

خبرهای مرتبط:

ـ واحد توزیع مبرّد (CDU) شرکت LiquidStack برای فناوری سرمایش مستقیم به تراشهٔ (DTC) مرکزداده

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *