شبکه اشیا

امکانات فراوان برای تکنولوژی اینترنت اشیا

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

چند سالی است که ما حرف های زیادی درباره اینترنت اشیا (IOT) می شنویم اما کاربردهای واقعی (IOT (Internet of Things که دیده ایم تنها مواردی آسان و دم دستی بوده اند همانند کوه یخی که تنها نوک آن پیدا است. مورد جالب تفکر درباره مسیر تکنولوژی، تحقق نویدهای داده شده و نقشی است که زیرساخت IT در به بار رسیدن آن دارد.

مثال هایی از تکنولوژی اینترنت اشیا را می توانیم در اطراف خود ببینیم. این تکنولوژی در محیط اداره بر روی میز شما، ممکن است مسئول هدایت تکنولوژی ارتباطات را برعهده داشته باشد که باعث می شود تلفن شما به طور کاملا متفاوتی عمل کند بسته به این که پشت میزتان هستید یا خیر و یا این که چه کسی تماس می گیرد. برخی تماس ها فورا وارد صندوق صوتی می شوند، بقیه به تلفن همراهتان فوروارد می شوند که تمام این موارد بستگی به ارجحیت هایی دارد که شما از پیش تنظیم کرده اید.

به طور مشابه ما ساختمان هوشمندی داریم که چراغ ها یا حتی گرمایش بسته به حضور افراد در اتاق خاموش یا روشن می شود. تمام این ها مبتنی بر سنسورهایی است که متکی بر داده ها برای کنترل سیستم هایی هستند که دوباره پاسخ گو به ارجحیت های تعریف شده توسط صاحب ساختمان هستند. تمام این موارد مطمئنا تکنولوژی های سودمندی هستند اما به میزان زیادی شخصی سازی شده هستند و کاربردهای خاصی دارند.

از این به بعد دیگر چنین نخواهد بود. شرکت ها در تلاش برای تولید پکیج های سنسوری و پردازشگر های کوچکی هستند تا مهندسان بتوانند آنها را برای انواع کارکردها برنامه ریزی کنند (و نیاز به هیچ سیمی هم نباشد). این پکیج ها با نرم افزارِ در حال اجرا بر روی ابر در ارتباط است و داده رد و بدل می کند و برای اجرای سودمندتر وظایف، دستور می گیرد.

از نظر مشتری تصویر، چیزی همانند مورد زیر خواهد بود. شما در حال راه رفتن در راهروی خانه تان هستید و قصد رفتن به اتاق نشیمن را دارید. چراغ های اتاق نشیمن روشن می شوند زیرا سنسوری در راهرو مشخص می کند که قصد شما رفتن به کجا است. بر روی صندلی مورد علاقه تان می نشینید و تلویزیون روشن می شود که علت آن سنسور های متصل شده به صندلی تان است.

البته، این سنسور ها نیستند که تصمیم گیری می کنند، آنها تنها تکنولوژی فعال کننده هستند. مغزهای واقعی، اپلیکیشن های مبتنی بر ابر هستند که شما به نحوی آنها را برنامه ریزی می کنید تا دستور شما را انجام دهند. تقریبا شبیه موردی است که شما یک اپلیکیشن تلفن هوشمندتان را به نحوی برای برنامه ریزی DVR تان به کار می برید تا برنامه ای را در هنگامی ضبط کند که در خانه نیستید.

در یک محیط صنعتی، یک بندر فعال را درنظر بگیرید که کشتی های کانتینر در آن در حال رفت و آمد هستند. جرثقیل ها مسئولیت جابه جایی کانتینر ها را بر روی کشتی ها دارند اما در واقع این کامپیوترها هستند که با دانستن این که هر کانتینر باید کجا برود، لجستیک پشت این کار را دارند.

این مورد نیز نشان دهنده نویدهای تکنولوژی اینترنت اشیا است. این کار تنها نیازمند مجموعه ای از سنسورها و تکنولوژی RFID برای خواندن بارکدها بر روی کانتینرها و انتقال داده ها به کامپیوترهایی است که ممکن است در یک مرکز داده on-site یا در ابر باشند.

این به هیچ وجه خواب و خیال نیست. به عنوان یکی از رهبران بخش IT شرکت اشنایدر الکتریک، من می توانم به راحتی و روشنی ببینم که چگونه مشتریان از محصولات ما برای جان دادن به این اپلیکیشن ها استفاده می کنند. این فرصت عظیم و وسیعی است و مردم از محصولات ما تقریبا در هر لایه ای از اکوسیستم IOT استفاده می کنند. (نقل و قول)

در سطح ساختمانی، ممکن است سنسورها و نرم افزار هوشمند مدیریت ساختمان وجود داشته باشد. در شبکه، ممکن است مراکز داده ما باشد در حالی که مشتریان در سطح ابر از زیرساخت ما برای توان بخشی به مراکز داده بزرگ و جای دادن تمام تجهیزات IT خود استفاده می کنند. این کار نیازمند نرم افزار هوشمندی مانند StruxureWare برای تضمین کارکرد تمام موارد با حداکثر بازدهی است.

من دوست دارم بدانم که چه نوع اپلیکیشن های IOT را سازمان شما توسعه داده است یا در حال کار بر روی آن است. می توانید در نظرات، این موارد را برای من بنویسید. و در صورتی که کمکی از ما بر می آید، به ما اطلاع دهید.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *