شبکه اشیا مرکزداده

استفاده از فناوری اینترنت اشیا در مرکز داده ها

اینترنت اشیا در مرکز داده
اینترنت اشیا در مرکز داده

بدون شک شما هم داستانهای مختلفی در مورد اینترنت اشیا و تمام قابلیت های جدید و فوق العاده ای که به ارمغان خواهد آورد، شنیده اید. فکر کنید در مرد اینکه یخچال و فریزر به شما هشدار دهد که شیر در حال اتمام است! ، بنابراین شما می توانید در راه بازگشت به خانه برخی از آنها را تهیه کنید.

برخی از این تکنولوژی ها را خودم استفاده میکنم و بسیار مفید هستند. مثلا من می تواند درجه حرارت خانه ویلایی خودم را از تلفن همراهم کنترل کنم ، بنابراین می توانم دما را افزایش یا کاهش بدم زمانی که در راه هستم. در ساختمان که توسط Green source Cincinnati ساخته شده به نمایش آخرین فن آوری های سبز پرداخته شده ، مثلا میتوان  از راه دور درب ساختمان را باز کرد و به کسی اجازه ورود داد حتی زمانی که کسی در ساختمان وجود ندارد. و در آن تمام سیستم های روشنایی و گرمایش کاملا خودکار هستند، به طوری که آنها تنها زمانی که نیاز است، فعال می شوند. (اگر شما به اطلاعات بیشتری در مورد منابع سبز سینسیناتی دارید میتوانید از اینجا با آنها ارتباط برقرار کنید)

تمام این قابلیت ها مفید هستند، اما استفاده از فناوری اینترنت اشیا در مرکز داده قابلیتهای جدید و مهمی را ایجاد کرده است که به احتمال زیاد در دراز مدت به مراتب مهم تر خواهد بود.

شرکت Green source Cincinnati ، یک از اعضای برنامه شرکای نخبه شرکت اشنایدر الکتریک است. که به فروش محصولات پاور، خنک کننده و تولیدات مدیریتی مانند StruxureWare ؛ شرکت اشنایدر الکتریک از ده سال پیش مشغول است. من یکی از علاقه مندان شرکت اشنایدر الکتریک هستم، زیرا به وضوح دیدم که نرم افزار آنها می تواند به عنوان یک جزء حیاتی به بهبود عملکرد و مدیریت مرکز داده کمک کند. و این نرم افزار میتواند به تنهایی به همراه ارتباطاتش به عنوان قلب فناوری اینترنت اشیا عمل کند.

به عنوان مثال، من جلسات زیادی با چشم انداز StruxureWare داشته ام که راه حل شرکت اشنایدر الکتریک برای مدیریت زیرساخت مرکز داده (Data Center Infrastructure Management DCIM) است. این راه حل شرکت را قادر به انجام تمام انواع فعالیتها از جمله نظارت، اندازه گیری و مدیریت تغییر، در مرکز داده میکند. اما همانطور که معلوم است، مشتریان این توانایی را در همه جا می خواهند، نه فقط زمانی که آنها در مرکز داده هستند.

خبر خوب این است که هر جزء در مرکز داده دارای یک آدرس IP و قادر به ارسال داده بر روی اینترنت است. این واقعا مفهوم اینترنت اشیا در محل کار است. از هر کجا که ممکن است، شما می توانید عملیات گروهی مرکز داده ، IT و امکانات پرسنل و هر آنچه که تصور کنید از نرخ بهره وری سرور تا عملکرد یک چیلر و اینکه آیا یک باتری ژنراتور نیاز به شارژ دارد، را کنترل نمایید.

تنها 5 سال پیش، تکنولوژی با این سطح ساده سازی برای انجام کارها وجود نداشت و بیشتر به دلیل عدم وجود نرم افزاری که در پشت پرده اجزای مختلف قرار داشت بود. هر کارپردازی تمایل به داشتن پروتکل های ارتباطی اختصاصی برای تجهیزات تحت مدیریت خودش دارد. بنابراین شما نیاز دارید که با تمامی برند های از یک سیستم واحد صحبت کنید و نه  اینکه برای ترموستارت برند  xیک سیستم و برند y سیستمی دیگر!

برای کارکرد صحیح اینترنت اشیا نیاز به یک نقطه مشترک در تجهیزات است

زبان منبع باز، بدون ترجمه واسط – بنابر این آی فون من می تواند با ترموستات برند X و Z همراه با چیلرها، PDU ها و UPS ها از چندین شرکت دیگر صحبت کند. تا به امروز که ما اطلاع داریم ، در بیشتر قسمت ها ؛ این امر توسط تجهیزات شرکت اشنایدر الکتریک امکان پذیر است.

راه ی که من می بینم، این فن آوری اینترنت اشیا، هنگامی که به راه حل DCIM اعمال شود مانند StruxureWare ، کمک میکند تا شکافی که به طور طبیعی بین فناوری اطلاعات و تجهیزات وجود دارد، پر شود. برای اجرای یک مرکز داده به طور موثر، نیاز به برقراری ارتباط بین این گروه ها به طور موثر با یکدیگر است، اما مساله همیشه این نیست. با StruxureWare و ارتباطات باز، در حال حاضر برای فناوری اطلاعات بسیار آسان تر است تا اجازه دهد امکانات نسبت به تجهیزات تامین برق و خنک کننده های مور نیاز یک رک دیگر سرور که میخواهد آنلاین شود مطلع شوند.

با گذشت زمان، هر گروه می تواند موثرتر به نظارت و مدیریت قطعه خود در پازل بپردازد، برای کمک به اطمینان از اینکه هیچ نیازی برای اعلام هشدار در ساعت 2 صبح زمانی که پیزی اتفاق می افتد نیست. اگر چه با تکنولوژی اینترنت اشیا، شما می توانید شرط کنید که چنین هشداری رو دریافت کنید، اگر لازم باشد.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *