رویدادهای صنعت مرکزداده مرکزداده مطالب ویژه نقد و بررسی

سه روش برای پیمایش باتری های UPS و جلوگیری از خرابی آنها

پیمایش UPS

هر شرکتی از UPS ها انتظار برق قابل اطمینان و مناسب برای مراکزاده و تجهیزات با اهمیت خود دارند. UPSها آخرین خط دفاعی در برابر با انواع خرابی ها برق و قطعی آنها می باشند. به همین دلیل شرکت ها می باید از وضعیت UPSهای خود کاملا مطلع باشند و با پیمایش باتری ها ، آنهایی که در معرض خرابی یا کاهش کارایی هستند را هر چه زودتر تعویض نمایند.

پیمایش باتری هایUPS  بسیار ضروری است زیرا که باتری ها، مهمترین و حساسترین قطعات UPS هستند. همانطور که در  مورد خودرو، احتمال خرابی باتری بدون هیچ هشداری وجود دارد، درمورد  UPS ها نیز اوضاع گاها بدتر نیزمی باشد. زیرا که خرابی یکی از باتری ها در یک زنجیره ای از UPS ها می تواند بقیه باتری های زنجیره را نیز دچار مشکل نماید.

طول عمر باتری های UPS تحت تاثیر عوامل متعددی می تواند باشد مانند :

  • دمای اتاق
  • میزان ولتاژ و جریان شارژ
  • سیکل دشارژ
  • اتصالات ضعیف
  • اتصالات دوده ای شده

هنوز شرکت های زیادی هستند که UPS های خود را مورد بررسی قرار نمی دهند یا اینکه تک تک UPS ها و باتری های آنها را بازبینی نمی کنند. در حالی که درمورد UPS نباید تنها به یک بررسی کلی از مجموعه اکتفا نمود بلکه می بایست  باتری ها را به صورت انفرادی بازبینی نمود. پیمایش تک تک باتری می تواند از خرابی ناگهانی آنها جلوگیری نموده و در نتیحه مانع ازخسارات ناشی از خرابی باتری ها به کل مجموعه گردید.

شرکت ها سه شیوه مختلف برای پیمایش باتری های UPS پیش روی خود دارند که در زیر به طور مختصر تو ضیح داده شده است :

پیمایش دستی : اولین شیوه، بررسی و اندازه گیری دستی باتری توسط شخص متخصص بر طبق یک برنامه معین شده می باشد. این برنامه می تواند فصلی، نیم سال و یا سالیانه باشد. تکنسین مربوطه می بایست ولتاژهای شارژ و دشارژ را برای هر باتری و کل مجموعه باتری ها، مقاومت داخلی هر کدام از باتری ها، جریان شارژ و دشارژ کل مجموعه، دمای تک تک باتری ها و همچینین محیطی که باتری ها در آن قراردارند را اندازه گیری نماید. در حقیقت با این اندازه گیری ها، سعی در تشخیص و یافتن باتری ها خراب یا باتری هایی که در معرض خرابی هستند می شود.  

اگر چه این شوه بررسی بهتر از بررسی نکردن است اما اشکالات زیادی در آن وجود دارد. اول اینکه کاملا انفعالی بوده و زمان گیر است. در اکثر مواقع تنها بعد از وقوع مشکل از وجود مشکل آگاهی حاصل می شود.

سیستم پیمایش : گزینه دوم برای پیمایش باتری UPSها، سیستم پیمایشی می باشد که به هر کدام از باتری ها متصل بوده و قابلیت اندازه گیری عملکرد روزانه باتری ها را دارد. با توجه به این که سیستم های پیمایش بسیاری امروزه در بازار وجود دارد  تعداد و نو ع پارمترها در هر کدام متفاوت از دیگر می باشد.

یک سیستم مناسب پیمایش باتری می بایست پارمترهای توصیه شده توسط IEEE 1491 را اندازه گیری کند. برخی از این پارامترها عبارتند از :

  • ولتاژ شناور تک تک باتری هاو همچنین مجموعه باتری ها، ولتاژ شارژ تک تک باتری ها و مجموعه باتری ها، ولتاژ دشارژ تک تک بارتی ها و مجموعه باتری ها، ولتاژ ریپل AC
  • جریان شارژ مجموعه باتری ها، جریان دشارژ مجموعه باتری ها، جریان ریپل AC
  • دمای تک تک باتری و محیطی که باتری در آن قرار دارد.
  • مقاومت داخلی باتری
  • دوره های شارژ ودشارژ

با استفاده از این اطلاعات می توان آستانه تحملی برای باتری تعریف نمود که وقتی باتری به این آستانه رسید هشداری برای اتاق کنترل داده شود.

آنچه مشخص است استفاده از سیستم های پیمایش، بسیار بهتر از برنامه های نگهداری و تعمیر دستی می باشد. اما این سیستم ها نیز یک اشکال بزرگ دارند. هشدار زمانی اعلام می شود که سیستم نزدیک به مشکل و یا دچار مشکل شده است.

سیستم پیمایش و تحلیل یکپارچه : شیوه سوم برای پیمایش باتری های UPS مانند آنچه در بالا به عنوان سیستم پیمایش گفته شد می باشد بعلاوه سیستم ذخیره اطلاعات باتری ها و  همچین آنالیز داده های جمع آوری شده.

اضافه کردن آنالیز داده، این کمک را می کند که روندهای طی شده باتری و UPS مشخص شود. مثلا اینکه کدام باتری با چه پارامترهایی دچار خطر خرابی شده است و عملکرد اکنون آن به چه صورت است؟ می توان با آنالیز روندها مشخص نمود که چه زمانی باتری عملکرد نامناسب خواهد داشت و قبل از اینکه خراب شده و خرابی آن به دیگر باتری ها ضربه بزند می توان آن را تعویض گردد.

همچین این سیستم پیمایش و تحلیل می تواند در یک سیستم مدیریت زیرساخت یکپاچه (DCIM) مرکز داده تجمیع شود. تا یک پیمایش پیشگیرانه و جامع بدست آید.  این یکپارچگی به مدیریت کلی مجموعه و تعمیر و نگهداری سیستم های قدرت، کمک شایانی کرده و در کل عملکرد مجموعه را بهتر می نماید.

در حال حاضر تعداد شرکت های کمی چینین سیستم جامعی را استفاده می کنند دلیل این موضوع تازگی این راهکار می باشد. با استفاده از راهکار مدیریت باتری اشنایدرالکتریک که توسط ابزار DCIM مخصوص این شرکت که به نام StruxureWare for Data Center شناخته می شود، باتری های UPS در بیشترین مدت طول عمر خود استفاده خواهند شده و همچنین همیشه کاملا شارژ بوده و برای استفاده اماده هستند. این موضوع کارایی و قابلیت اطمینان کل مجموعه و سیستم های قدرت را افزایش می دهد.

 

struxureware

اگر چه بهتر است که این ابزار از ابتدای راه اندازی مرکز داده و سیستم های قدرت آن، برای UPSها و سایر سیتمهای قدرت نصب گردد ولی این ابزار قابل نصب بر روی سیستم های قدرت موجود نیز می باشد.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *