اخبار تماشاخانه رویدادهای صنعت مرکزداده

پروژه ناتیک (Natick Project) : مرکز داده ای در دل اقیانوس (تصویری)

پروژه ناتیک : مرکز داده ای در دل اقیانوس
پروژه ناتیک : مرکز داده ای در دل اقیانوس

تقریبا یک سال از شروع پروژه ناتیک گذشته است. پروژه ناتیک، پروژه تحقیقاتی متعلق به مایکروسافت می باشد که در آن به ساخت و بررسی عملکرد یک مرکز داده در زیر آب پرداخته می شود. این مرکز داده در یک محفظه خاص بنام Leona Philpot (یک شخصیت محبوب در بازیهای Xbox) قرار گرفته شده است.  ناتیک در نوامبر 2015،  در فاصله 1 کیلومتری از ساحل Avila ایالت کالیفرنیا در اقیانوس آرام قرار داده شده است.

مایکروسافت اعلام کرده که هدف پروژه ناتیک، ارزیابی سیستم سرمایش ، پایداری و کنترل پذیری محیط و همچنین نحوه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در دل اقیانوس می باشد. به ادعای مایکروسافت، نزدیک به 50% از کاربران این شرکت در شهرهای نزدیک به آب ساکن هستند به این دلیل می باید استقرار مراکز داده در آب بررسی گردد.

مایکروسافت معتقد است که مرکز داده مستقر در درون اقیانوس مزایای زیست محیطی شاخصی دارد:

  • ناتیک تماما از مواد تجدید پذیر ساخته شده که با اتمام دوره استفاده، می توانند مجدد مورد استفاده قرار بگیرند.
  • ناتیک برای سیستم سرمایش خود از هیچ گونه منبع آبی استفاده نمی کند.
  • اکوسیستم آبی قابلیت سازگاری مناسبی با اجسام درون خود دارد. این موضوع در مورد ناتیک نیز صادق است.
  • انرژی ناتیک از شبکه برق ساحلی تامین می شود ولی مایکروسافت در نظر دارد که انرژی مرکز داده دریایی خود را از انرژی های تجدید پذیر دریایی (موجی، بادی و جذر و مد) تامین کند.

مایکروسافت اذعان میدارد که ناتیک در مرحله اکنون صرفا یک پروژه تحقیقاتی می باشد که ماموریت آن 5 ساله تعریف شده است. بعد 5 سال امکان بازنشستگی و یا تمدید، بازطراحی و تجهیز وسایل آن وجود دارد. عمر ناتیک 20 سال می باشد.

 

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *