انتخاب سردبیر کلان داده مطالب ویژه

ابر داده : چه مفهومی برای زیر ساخت مرکز داده دارد

داده های عظیم
داده های عظیم

امروزه ما به جمع آوری و ذخیره داده ها از منابع بی شماری مانند معاملات اینترنتی، فعالیت در رسانه های اجتماعی، دستگاه های تلفن همراه و غیره می پردازیم. نرم افزار همیشه راه را برای سخت افزارهای جدید و بهبود یافته هموار می سازد. در این مورد ابر داده، داده های عظیم یا کلان داده (Big Data) تمام نیازهایی که به محاسبات و ذخیره سازی دارد عبارت است از هدایت توسعه سخت افزار ذخیره سازی، زیرساخت های شبکه و روش های جدید مدیریت نیازهای روزافزون محاسباتی.

مهم ترین جنبه زیرساخت های ابر داده  تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ذخیره سازی شده است

ظرفیت

اطلاعات بیش از یک پتابایت با مفهوم ابر داده در نظر گرفته میشود. به دلیل اینکه حجم داده به سرعت افزایش پیدا میکند در نتیجه سخت افزار ذخیره سازی باید بسیار مقیاس پذیر و همچنین انعطاف پذیر باشد تا برای افزایش فضای ذخیره سازی نیازی به غیر فعال کردن کل سیستم نباشد. ابر داده برگردانده میشود به مقدار بسیار عظیمی از دادهای متا ، بنابراین یک سیستم فایل سنتی نمی توانید آن را پشتیبانی کند. به منظور کاهش مقیاس پذیری، سیستم های فایل شی گرا باید قوی تر شوند.

تاخیر

تجزیه و تحلیل دادهای بزرگ شامل ردیابی رسانه های اجتماعی و معاملات،  برای تصمیم گیری تاکتیکی آنی در یک زمان به کار می رود. بنابراین، ابر داده های ذخیره شده نمی تواند با تاخیر ظاهر شوند و یا خطر تبدیل شدن آنها به داده بی فایده وجود داشته باشد. بعضی از برنامه ها ممکن است نیاز به اطلاعات آنی برای تصمیم گیری های ناگهانی داشته باشند. سیستم های ذخیره سازی باید قادر به مقیاس پذیر باشند و در عین حال دارای عملکرد مناسب، که این می تواند محقق شود با اجرای یک سیستم ذخیره سازی سریع (flash based storage system ).

دسترسی

از آنجا که تجزیه و تحلیل داده های بزرگ در سراسر سیستم عامل های مختلف و سیستم های میزبان استفاده می شود، نیاز بیشتری به ارجاع متقابل به اطلاعات وجود دارد و ذخیره ساز باید قادر به تحمل دسترسی به داده ها از سیستم های منبع مختلف در یک زمان داشته باشد.

امنیت

به عنوان یک نتیجه از ارجاعات متقابل اطلاعات در یک سطح جدید در عملکرد ، ملاحظات جدید امنیتی برای سطح دسترسی داده ها برای هر سناریو فناوری اطلاعات ممکن است نیاز باشد. ذخیره ساز باید قادر به تحمل این نوع از نیازمندی های امنیتی داده ها در سطح، بدون به خطر انداختن مقیاس پذیری و یا زمان تاخیر باشد.

هزینه

ابر داده معمولا با هزینه بالا رابطه مستقیم دارد. معمولا گران قیمت ترین جزء از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ بخش ذخیره سازی است. تکنیک های خاصی مانند تکرار داده ، استفاده از نوار برای تهیه پشتیبان، افزونگی داده ها و ساخت سخت افزار سفارشی، به جای استفاده لوازم ذخیره سازی در دسترس، به طور قابل توجهی می تواند به پایین آوردن هزینه ها کمک کند.

انعطاف پذیری
ابر داده ها معمولا دارای یک نرم افزار تجاری هوشمند هستند ، که نیازمند یکپارچه سازی داده ها و دارای امکان انتقال است. با این حال، با توجه به مقیاس داده های بزرگ، سیستم ذخیره سازی بایستی بدون نیاز نسبت به جابجایی داده باشد و به طور همزمان به اندازه کافی انعطاف پذیر برای پذیرش انواع مختلف منابع داده باشد، و البته بدون قربانی کردن عملکرد یا زمان تاخیر. باید در زمان طراحی و پیاده سازی سیستم ذخیره سازی مراقب بود تا تمامی شرایط ممکن فعلی و آینده درنظر گرفته شود.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *