مطالب ویژه نقد و بررسی

آیا باتری لیتیوم یون بی خطر است؟

باتری لیتیوم یون
باتری لیتیوم یون

تمام تعریف انواع باتری شامل ذخیره سازی انرژی شیمیایی است، به طوری که هر باتری اگر به نادرستی استفاده شود (به عنوان مثال، پرتاب در آتش) و یا بیش از حد شارژ شود، دارای یک پتانسیل ایجاد خطر با انتشار مواد خطرناک و یا اشتعال زا هست. برای باتری های لیتیوم یون به منظور کاهش خطرات موارد گزارش شده مثل ایجاد آتش و یا حساسیت ها نسبت به انرژی بالای ذخیره شده نسبت فضا ، فکر شده است. مدیریت نادرست یک باتری لیتیوم یون به علت داشتن مقاومت سلولی کم تر و ظرفیت ذخیره سازی انرژی بیشتر نسبت به باتری اسید سرب، منجر به ایجاد خطرات زیادی خواهد شد.

با این حال، در طول سالهای گذشته پیشرفت های زیادی اتفاق افتاده و باتری های لیتیوم یون بسیار امن تر در مقایسه انواع دیگر باطری هایی که معمولا استفاده می شود، شده است. تغییرات شیمی و بهبود ساختار سلول های باتری، آنها را با ثبات تر کرده است. و همچنین فرآیندهای تولید بالغ و مواد مورد استفاده با دوام تر شده اند. برنامه های مدیریت باتری به خوبی برای حفاظت باتری های لیتیوم یون از شارژ و یا گرم شدن بیش از حد، تست شده و به درستی به نتیجه رسیده اند. استفاده بسیار زیاد باتری های لیتیوم در صدها میلیون لوازم الکترونیکی قابل حمل، تلفن های هوشمند، و وسایل نقلیه الکتریکی شواهد مثبت برای اثبات ایمنی آنها است.

از آنجا که سیستم باتری لیتیوم یون بسیار به چگونه شارژ و دشارژ شدن حساس هستند، تمامی آنها دارای یک سیستم مدیریت باتری (battery management system)، و یا  BMS هستند.

ریزپردازنده، سنسور، سوئیچ ها، و مدارات مربوط به آنها این سیستم را تشکیل می دهند. که به طور مداوم در تمامی سلولها، دمای ، سطح شارژ، و میزان شارژ را به جهت محافظت در برابر اتصال کوتاه و شارژ بیش از اندازه، نظارت میکنند. این سیستم همچنین از سلول ها در برابر آسیب حاصل از کاهش بیش از حد ولتاژ در زمان دشارژ محافظت میکند. سیستم مدیریت باتری BMS برای سیستم تامین برق اضطراری ( یو پی اس ) و کاربر، اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت باتری، میزان سلامت، و زمان اجرای در دسترس را فراهم می کند. اگر چه BMS باعث می شود سیستم باتری لیتیوم یون بسیار امن تر شود، باعث افزایش هزینه نیز می شود. درست است که آنها به راه حل ما هزینه اضافه میکنند ولی مزایای بسیار بیشتری نسبت به باتری های اسید سرب دارند.

همانطور که میدانید مواد داخل باتری خطرناک است، اما دولت ایالات متحده باتری های لیتیوم یون را خطرناک در نظر نمی گیرد، بنابراین برای امکان دفع در محل های دفن زباله وجود دارد. باتری های لیتیوم یون حاوی جیوه، سرب، کادمیوم، یا هر ماده دیگری که خطرناک تلقی می شود، نیست. البته، این به این معنا که بازیافت، و یا عدم بازیافت آن تاثیری بر محیط زیست ندارد، نیست.

درج دیدگاه

برای درج دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *